دریچه و بوم

ششمین جشنواره عکس ایرانشناسی

معاونت اطلاع‌رساني و امور بين‌الملل

گزارش روند اجرايي ششمين جشنواره عكس ايران‌شناسي

نخستین جلسه شورای سیاستگزاری ششمین جشنواره عكس ایران‌شناسی در روز سه‌شنبه، چهارم آبان ماه ۱۳۹۵ در سالن جلسات معاونت اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی، با حضور هفت نفر از اعضای این شورا تشكیل شد و حاضران درباره محورهای اصلی جشنواره و چگونگی برگزاری آن به بحث و تبادل نظر پرداختند. پس از تعیین و تصویب موضوع جشنواره با عنوان جلوههای فرهنگ و هنر ایرانی ، مراحل ابتدایی كار، با تنظیم و درج فراخوان و آغاز به كار تارنمای جشنواره، انجام شد. مطابق روال جدید جشنواره عكس ایران شناسی، در دوره‌های اخیر، بارگذاری و ارسال آثار هنرمندان شركت‌كننده، از طریق تارنمای جشنواره انجام می‌پذیرد تا ضمن فراهم شدن شرایط آسان‌تر برای ارسال عكس‌ها، كار دسته بندی و داوری آثار نیز، منظم‌تر و سریع‌تر به انجام برسد. ارتقای این رویه، نقش مهمی در برگزاری جشنواره به صورت بین‌المللی در دوره‌های آینده خواهد داشت.

در مرحله اولیه فراخوان، روز سه‌شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۵ به عنوان مهلت ارسال عكس‌ها اعلام شد كه با پایان یافتن این مهلت و پیرو استقبال مخاطبان و تماس‌های هنرمندان با دبیرخانه جشنواره، مهلت ارسال آثار تا روز جمعه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۵ (یک ماه پیش از تاریخ افتتاحیه) تمدید شد. در این مدت، كار هماهنگی با هیأت محترم داوران جشنواره و فعالیت‌های مقدماتی برای پیشبرد امور نیز انجام پذیرفت. با پایان یافتن مهلت ارسال آثار، عكس‌ها از طریق واحد محترم انفورماتیک بنیاد، در هفت نسخه به صورت لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره تحویل داده شد. با توجه به برگزاری جشنواره عكس ایران‌شناسی در دو بخش حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای، در مجموع ۵۰۶۱ قطعه عكس، شامل ۳۲۹۰ قطعه عكس در بخش حرفه‌ای و ۱۷۷۱ قطعه عكس در بخش غیرحرفه‌ای به جشنواره ارسال شد.

بلافاصله پس از آماده شدن عكس‌ها، تمامی آثار در اختیار پنج نفر از اعضای هیئت محترم داوران، كه همگی از اساتید و متخصصان شناخته شده هنر و عكاسی بودند قرار گرفت تا گزینش مقدماتی انجام پذیرد. همچنین، ملاحظات و دیدگاه بنیاد ایران‌شناسی به همراه عكس‌ها در اختیار داوران محترم قرار گرفت. هر داور، بین دویست تا سیصد قطعه عكس را انتخاب کرد و به دبیرخانه جشنواره تحویل داد تا در مرحله نهایی گزینش آثار مورد بازبینی قرار گیرند. از بین تمامی عكس‌های رسیده به جشنواره، در مجموع ۶۰۱ قطعه عكس، شامل ۴۴۷ قطعه عكس در بخش حرفه‌ای و ۱۵۴ قطعه عكس در بخش غیرحرفه‌ای، از سوی هیئت محترم داوران جشنواره، برای داوری نهایی انتخاب شدند. جلسه داوری نهایی عكس‌ها در روز سه‌شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۵ و با حضور تمامی اعضای هیئت داوران برگزار شد و عكس‌ها، بدون درج نام عكاسان و صرفاً با كدهای مشخص شده در بخش انفورماتیک بنیاد، براساس تعداد آرای دریافتی از سوی داوران، مورد بازبینی قرار گرفتند. تعداد ۱۰۶ قطعه عكس در این مرحله انتخاب شد كه در نهایت ۹۰ قطعه عكس، شامل ۷۷ عكس در بخش حرفه‌ای و ۱۳ عكس در بخش غیرحرفه‌ای به عنوان عكس‌های منتخب برای نمایش در ششمین جشنواره عكس ایران پذیرفته شدند. بنا به پیشنهاد اعضای محترم هیئت داوران، از میان هنرمندان شركت كننده در جشنواره و عكس‌های پذیرفته شده، در مجموع ده (۱۰) نفر به عنوان افراد برگزیده معرفی و از جوایز یكسان برخوردار شدند. از این بین، ۷ نفر در بخش حرفه‌ای و ۳ نفر در بخش غیر حرفه‌ای، عكس‌های خود را ارائه داده بودند. از میان هنرمندان شركت كننده در این دوره جشنواره عكس ایران‌شناسی، ۳۲ نفر از شركت‌كنندگان در دوره‌های پیشین این جشنواره هستند و ۴۱ نفر برای نخستین بار در جشنواره عكس ایران‌شناسی حضور یافته‌اند كه هشت برگزیده این دوره، از میان همین شركت‌كنندگان جدید هستند و دو نفر نیز از هنرمندانی با سابقه حضور در دوره‌های قبل، برگزیده شده‌اند.

مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره عكس ایران‌شناسی در روز یكشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ با حضور هنرمندان، معاونان و همكاران بنیاد ایران‌شناسی، اعضای هیئت داوران و جناب آقای دكتر پورحسین، قائم مقام معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد… ادامه در بوم_۷_۸