معماری و بوم

معماری تبلور تعامل انسان با محیط پیرامون و نظم‌بخشی بدان بر پایه نیاز‌ها و توانمندی آدمیان در طول تاریخ انسان‌ها شناخته شده و همواره به عنوان هنر سلطه بر محیط و خلق مکان بر پایه انتزاع و تفکرات قومی از آن یاد شده است. فضایی که با تعامل بین احجام و تعریف ساختاری فضای خالی داخل آن‌ها و ایجاد پوسته ارتباطی بین داخل و خارج حجم‌ها، خلق و بر مبنای نیازهای کاربردی انسان‌‌ها با تنوع و عملکردهای گوناگون ساخته و بهره‌برداری می‌شود.

ترکیبی بدیع و چشم‌نواز از چگونگی تعریف انسان‌ها در دوره تاریخی و ساختار اجتماعی، فرهنگی، اعتقادی و اقتصادیشان در یک حوزه جغرافیایی و اقلیمی. تعریفی که منجر به هویت‌بخشی و باز‌شناسی ارزش‌ها در جای‌جای کره خاکی و سیر تاریخ تمدن بشر شده است.

ایران‌زمین نیز با توجه به دارا‌بودن تمدّنی کهن و سرزمینی پهناور با تنوع حوزه‌های جغرافیایی و قومی دارای معماری منحصر بفرد و باهویت در هر دوره تاریخی بوده که نمودهای آشکار از این ارزش‌ها را می‌توان در تنوع معماری کاربردی و پایدار، زمینه‌گرا و هماهنگ با بوم در طیفی وسیع از کالبد تا جزئیات تزئینی مورد بررسی قرار داد و در این راستا آنچه بیش از ارزش‌های فیزیکی قابل تعمق می‌باشد گوهری است از منطق، هندسه و ریاضی متأثر از عرفان و فلسفه ایرانی که در معماری ایران مست‌تر بوده است.

لذا در فصلنامه بوم گرایش بر آن است که با حضور اندیشمندان و علاقه‌مندان به بررسی، تحلیل و ترویج ارزش‌های نهفته در بستر تاریخ معماری ایران پرداخته شده و از این منظر نسبت به امکان ترویج و بهره‌برداری آن‌ها در آثار نوین حاضر در جامعه ایرانی تلاشی قابل توجه داشته باشد.

مقالات

چیستی منظره‌های کشاورزی / کاوه منصوری، شیوا صابر (بیشتر بخوانید)

مروری بر معماری خانقاه و نقش عملکردی آن (شیخ علاءالدوله سمنانی) / آذر میرزایی (بیشتر بخوانید)

یادداشتی بر معماری و معمار / امیر محمدخانی (بیشتر بخوانید)

سلطانیه، شاهکار معماری ایرانی ـ اسلامی / محمد مسعود، نبی الله کلبادی، محیا شریف نیا، وانیا فلاحی (بیشتر بخوانید)

چشیدن طعم ابدیت در معماری با رویکرد نما‌پردازی در هنر دینی / جواد محمدی، محمد رحمانی قصبه، حسن نورانیان(بیشتر بخوانید)

بازتابش نور در معماری ایرانی / حمید مصلحی(بیشتر بخوانید)

ایران زمین گهواره ادیان الهی نگاهی به دو کلیسای تاریخی در آذربایجان غربی / فرشید ابراهیمی(بیشتر بخوانید)

نگاهی به امامزاده جعفر(ع) پيشوای ورامين وکارکردهای اجتماعی، فرهنگی واقتصادی آن / مانا سلطانپور (بیشتر بخوانید)

واکاوی نقش و کارکرد بازارهای سنتی درایران و کشورهای اسلامی / نوید پاک نژاد، لعیا شیخ زاده (بیشتر بخوانید)

ارائه راهکارهای اجرایی لازم جهت دستیابی به توسعه پایدار در صنعت گردشگری ایران/ سيد اميد آقاميري، پريسا يعقوبي منظري (بیشتر بخوانید)

نگاهی نو به قلاع اسماعیلیه، نمونه موردی قلعه های ساروی سمنان/  مريم شريفي، ميثم مداح (بیشتر بخوانید)

خانه جایی است که دل آنجاست، تأثیر محل سکونت بر حس تعلق به مکان و مشارکت در اجتماع/ ترجمه: قاسم مطلبي، طليعه توحيدي مقدم ( بیشتر بخوانید )