میراث و بوم

ایران با تمدن کهن و حوزه جغرافیایی متنوع و استقرار فرهنگ‌های متعدد در سکونتگاه‌های زیستی‌اش با برخورداری از آثار برجای مانده از میراث چند هزار ساله خود، دارای جاذبه‌های منحصر بفرد تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که ضمن تنوع بسیار زیاد، امروزه نقش مهمی را در صنعت گردشگری دارا می‌باشد و حوزه‌های مختلف میراث کالبدی، میراث فرهنگی و معنوی، جاذبه‌های طبیعی و صنایع دستی بی‌تردید از اهم عوامل و پتانسیل‌های بالقوه در توسعه پایدار جامعه ایرانی محسوب می‌شوند.

دغدغه توجه به ارزش‌های ماندگار در نهان هریک از آثار مادی و معنوی ایران کهن، برای تمامی حامیان فرهنگ و هنر، ایران‌شناسان و دست‌اندکاران میراثی از اهم مسائل بوده و اعتقاد به هویتی ماندگار در درازای تاریخ بسیار مهم می‌باشد. امروزه بیش از سی‌هزار اثر به ثبت آثار ملی درآمده که از میان آن‌ها ۱۷اثر به ثبت میراث جهانی رسیده، در حوزه طبیعت نیز ۱۲محوطه طبیعی بی‌نظیر در فهرست موقت آثار قرار گرفته‌اند و بیش از سیصد اثر معنوی به عنوان میراث ناملموس به ثبت رسیده و بالغ بر یکصد و چهل شغل سنتی نیز در عرصه صنایع‌دستی شناسایی و ثبت گردیده‌اند.

معرفی و شناساندن ارزش‌های میراث فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی به وسیله چاپ و نشر مجموعه مطالعات و تحقیقات انجام یافته و استفاده از وسایل سمعی و بصری و ارتباط جمعی طبق قوانین به عهده سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بوده و همین سازمان متولی حفاظت، مرمت و نگهداری از بنا‌ها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور است و این مسئولیت با عنایت به این مهم که ایران به عنوان یک کشور مسلمان گنجینه‌ای است از بناهای فاخر تاریخی – مذهبی که در سراسر کشور پراکنده‌اند، دو چندان می‌شود. بناهایی که نه تنها برای ما ایرانیان اهمیت ویژه‌ای دارند بلکه برای محققان، علاقه‌مندان و گردشگران غیرایرانی نیز حائز اهمیت و جالب توجه هستند.

فصلنامه بوم نیز بنا به اهمیت ارزش‌های ذکرشده تلاش می‌کند در کنار کار‌شناسان و پژوهشگران عرصه میراث فرهنگی، ضمن هم-اندیشی و تعامل علمی، بستری را برای معرفی آثار، گزارش‌های مرمت و تحقیقات و مطالعات باستان‌شناسی و معرفی صنایع‌دستی به عنوان یکی از ارزش‌های اقتصادی اجتماعی و کالبدی بوم ایران‌زمین فراهم نموده و در شناساندن و ترویج ارزش‌های نهفته در گنجینه تاریخی ایران به نسل آتی فعال خواهد بود. لذا از تمامی اندیشمندان، علاقه‌مندان، کار‌شناسان، دانشجویان و اساتید بزرگوار دعوت به همکاری می‌نماید.

مقالات

مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و نحوه ساماندهی آن / ابراهیم حیدری(بیشتر بخوانید)

دباغی سنتی در همدان / زهرا شیرزادی (بیشتر بخوانید)

باغ های تاریخی عباس آباد بهشهر / عبدالوهاب موسوی نسب(بیشتر بخوانید)

معرفی سازهای سنتی بلوچ ، قیچک/ ایرج طباطبائی(بیشتر بخوانید)

طرح استحكام ­بخشی ومرمت ايوان جنوبی مسجد جامع همدان / امین تاج بخشیان، امین محبعلی (بیشتر بخوانید)

بوم موزه/ پریسا پرنور، احمد دانایی نیا (بیشتر بخوانید)

مستندنگاری، آسیب‌شناسی و طرح مرمت گنبد دو پوسته گسسته‌نار مسجد جامع عباسی اصفهان/ محمدمهدي کلانتري، غلامحسين معماريان، سيد مهدي مجابي، مهدي لايق (بیشتر بخوانید)

قیچک یا غژک / ايرج طباطبايي (بیشتر بخوانید)

گوردخمه های حسن‌شاهی شوشتر/ عبدالحميد رضايي، معصومه دوستعلي، شادي غلامي (بیشتر بخوانید)

بررسی و مطالعه سفالهای اواخر دوره ساسانی در محوطه قلعه گوری رماوند/ بهزاد جاري (بیشتر بخوانید)

نقش مرمت و احیای خانه های تاریخی در حفظ هویت بافت های تاریخی(خانه بصیری شیراز)/  زهره مهرابي، ميترا آزاد (بیشتر بخوانید)