قاب و بوم

در همین نزدیکی؛ کلوت‌های اعجاب انگیز میامی
نویسنده: علیرضا اسلام پناه (ارتباط با نویسنده)

چشم‌اندازشان در روز پرابهت است و در شب رعب‌آور؛ غول‌هایی که بیابان را تسخیر کرده اند. کلوت‌ها؛ کوه‌هایی از خاک و گل که حتی تا ارتفاع ۲۰ متری سر بلند کرده اند‌ و اقلیم متفاوت کویر، وزش باد و جریان تند ماسه‌های روان از آن ها اشکال عجیبی پدید آورده است. صحبت کلوت که می‌شود، کویرهای لوت و منطقه شهداد کرمان برای بسیاری افراد تداعی می شود، اما در حاشیه کویر مرکزی ایران و همسایگی شهر «میامی» نیز می‌توان این پدیده‌های منحصربه فرد طبیعی را مشاهده کرد. این کلوت‌‌ها به‌تازگی شناسایی شده‌اند و شاید وسعت‌ و قد و قواره‌شان کوچک‌تر از کلوت‌های شهداد باشد، اما برای کویرنوردانی که در حاشیه‌های جنوبی البرز و پنج استان گلستان، مازندران، تهران و خراسان های رضوی و شمالی سکونت دارند، این بهترین فرصت برای گشت و گذار در میان کلوت‌هاست.
شیوه گردشگری آفرود یا خارج از جاده هم چند سالی است که در میان بعضی گردشگران ایرانی معمول شده است؛ اما این شیوه نه تنها به محیط زیست حتی به مناطق بیابانی و ظاهراً بدون حیات و زمین‌های کشاورزی بسیاری از کشاورزان و دامداران نیز آسیب می زند. بنابراین نه در این منطقه کویری و نه هیچ جای دیگری آفرود نکنید.

برای رسیدن به کلوت‌ها باید ابتدا به شهر میامی بروید.
شهر میامی در فاصله حدود ۶۵ کیلومتری از شاهرود، ۴۴۵کیلومتری از مشهد و ۴۵۵ کیلومتری از تهران واقع است. بعد از رسیدن به میامی وارد جاده جاجرم شوید و پس از حدود ۴۵ کیلومتر به روستای “ری‌آباد” می‌رسید. در ابتدای روستا و پس از عبور از اولین مزرعه در سمت چپ وارد جاده شنی می شوید. در این جاده باید حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی کنید تا پس از طی کردن یک مسیر بیابانی و گنبدهای نمکی به کلوت‌های ری‌آباد (در سمت راست جاده) برسید.
در شهر میامی یا میدان امام رضا (ع) (سرچشمه) شهر شاهرود می‌توانید تا کلوت‌های ری‌آباد دربست بگیرید.

کلوت‌های میامی در محدوده‌ای به وسعت تقریباً ۱۰۰ هکتار قرار دارند و پیش از رسیدن، در جاده هم می‌توان آن ها را از دوردست دید. برای تماشای این کلوت‌ها بهتر است خودرو را در جایی کنار جاده پارک کنید و پیاده راهی شوید. تمام توصیه‌های مربوط به کویرگردی مانند بردن آب نوشیدنی کافی، کفش و لباس مناسب و عینک آفتابی برای گردش در میان کلوت‌ها ضروری است؛ اما توصیه مهم آن است که اصلاً از کلوت ها بالا نروید زیرا کلوت بسیار سست است و قطعاً به خودتان و البته طبیعت آسیب خواهید زد. عکاسی از این کلوت‌ها را فراموش نکنید؛ غیر از کلوت‌های زیبای شهداد کرمان، نمونه‌های معروف و مشابه دیگری هم در آریزونای آمریکا و مصر وجود دارد. شکل برخی از این کلوت ها شبیه معبد است و برخی دیگر شبیه دایناسور یا اژدهاست.
شهر میامی جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد. در این سفر می‌توانید از کاروانسرای شاه‌عباسی، مسجد و حمام «آقایان» و آب‌انبار عمارت میامی بازدید کنید. اگر فرصت دارید، از بزرگ‌ترین مجموعه کاروانسراهای ایران در میاندشت هم دیدن کنید که در ۴۰کیلومتری جاده میامی_مشهد قرار دارد؛ برخی لوکیشن‌های فیلم روز رستاخیز در آنجا تولید شده است. اگر هم با وسیله شخصی به منطقه آمده‌اید می‌توانید در مسیر برگشت، عکس مسیر رفت، به سمت روستاهای «جیلان»، «مزج» و «کلاته خیج» رفته و از آنجا وارد جاده آزادشهر به شاهرود شوید. در این مسیر می‌توانید «جنگل ابر» را در روستای ابر، آرامگاه «شیخ ابوالحسن خرقانی» را در روستای قلعه‌نو خرقان و آرامگاه و مجموعه تاریخی «بایزید بسطامی» را در شهر نمونه گردشگری بسطام بازدید کنید.